Nigeria nousi kesän 1998 jalkapallon MM-kisoissa Ranskassa suureksi yllättäjäksi.
Vihreä oli valttia Ranskan viheriöillä ja alkulohkossaan Nigeria yllätti muun muassa kisoihin jälleen kerran suurena suosikkina lähteneen Espanjan.
Joukkueiden alkusarjan ottelusta tuli yksi alkulohkojen värikkäimmistä.
Espanja meni ottelussa ensin johtoon. Tulisista vapareistaan aikanaan tunnettu Fernando Hierro pääsi hyvästä paikastaan antamaan vapaapotkua ja hänen kierteinen laukauksensa upposi ohi Nigerian maalivahdin Peter Rufain.
Nigeria nousi kuitenkin nopeasti tasoihin. Adepoju puski komean kulmurin sisään, mutta Espanja vastasi taas seuraavasta maalista. Legendaarinen Raul jatkoi keskityksen yhdellä kosketuksella verkkoon.
Tämän jälkeen ottelussa nähtiin kuitenkin dramaattinen käänne, kun Espanjan maalivahti Andoni Zubizarreta ohjasi Garba Lawalin nollakulmasta lähteneen keskityksen omilla käsillään maaliin.
– Nyt täytyy kyllä sanoa, että oli sellainen imaisu Zubizarrettalta, että harvoin on nähty MM-tasolla, Ylelle peliä selostanut Antero Mertaranta kummasteli.
Nigeria kiri ottelussa lopulta voittoon, kun Sunday Olisehin komea laukaus upposi maaliin. Tämä osuma ei mennyt Zubizarrettan piikkiin, vaan maali oli yksi alkusarjojen komeimmista. Espanja jäi lopulta alkulohkoon ja petti jälleen kerran suuret odotukset. Nigeria paineli sen sijaan lohkosta D jatkoon yhdessä Paraguayn kanssa. Espanja-Nigeria-ottelun huippuhetket voit katsoa jutun alla olevasta Youtube-upotuksesta.
Juttusarja jatkuu.
Ville Hirvonen

































