Englantilainen jalkapalloseura Coventry United ilmoitti torstaina hakeutuvansa vapaaehtoisesti selvitystilaan. Coventry United pelasi Englannin naisten Championshipissä eli toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.

– Tässä vaiheessa emme voi mennä yksityiskohtiin. Haluamme kiittää kaikkia tuesta viimeisen seitsemän vuoden aikana, seuran tiedotteessa sanottiin.

Joukkueen pelaajat olivat luonnollisesti murheen murtamia.

– En löydä sanoja. On sydäntä särkevää tulla töihin ja huomata, että ei ole enää työpaikkaa, josta on aina unelmoinut, Coventryn ja Walesin maalivahti Olivia Clark tviittasi Sky Sportsin mukaan.

– Joskus elämä on täynnä asioita, joihin ei pysty itse vaikuttamaan. Kiitos, että teitte unelmastani olla ammattilaisjalkapalloilija totta. Olen saanut parhaita muistoja ja ystäviä, Coventryn Holly Chandler sanoi.

https://twitter.com/FAWomensChamp/status/1473330169716908038

LUE MYÖS: Mika Myllylän Wiljami-pojalta pysäyttävä puheenvuoro – antoi ihmisille yhden neuvon (UrheiluAreena.fi)