Seattle Krakenin maalivahti Joey Daccord teki uudenvuodenpäivänä pelatussa Winter Classic-ottelussa NHL-historiaa. Daccordista tuli ensimmäinen nollapelin pelannut veskari Winter Classic-otteluiden historiassa.

Seattle Kraken kukisti Vegas Golden Knightsin 3-0. Daccord kirjautti tililleen 35 torjuntaa.

Daccord valittiin ottelun ykköstähdeksi. Tehot 1+1 takonut Eeli Tolvanen loisti T-Mobile Parkin baseball-stadionilla pelatun ottelun kakkostähtenä.

– Tämä on erityinen päivä kaikille, joukkueellemme, kaupungille ja jääkiekolle. Olen vain niin kiitollinen, että saan olla osa sitä. Valtava voitto joukkueellemme. Jotain, jota en unohda koskaan ja luultavasti yksi siisteimmistä päivistä koko elämässäni, Daccord hehkuttaa seuransa verkkosivuilla.

Seattlen päävalmentaja Dave Hakstol oli hänkin haltioissaan tapahtuman jälkeen.

– Yksi suurimmista urheilutapahtumista, joissa olen ollut mukana tai johon olen osallistunut. Et voi rinnastaa sitä pudotuspelijääkiekkoon. Mutta mitä tulee urheilutapahtumiin, se oli melko mahtavaa. Se tunne ja energia, jonka aistit stadionilla koko pelin ajan, Hakstol herkuttelee upealla ilmapiirillä.

Lue myös:Eeli Tolvanen liekehti jättimäisessä NHL-ottelussa – ”Siistiä”

LUE MYÖS: Näkökulma: Kuka muistaa vielä? – valmentaja Raimo Helmistä haukuttiin rajusti (KiekkoUutiset.fi)