Viime kauteen upean uransa lopettanut Patrice Bergeron ei aio palata NHL-jäille. Bergeron ampui alasi viime aikoina levinneet huhut.

Bergeron pitää kuntoa yllä entisten NHL-pelaajien höntsävuorolla. Sosiaalisessa mediassa huhut paluusta olivat lähteneet kiertämään sen jälkeen, kun Bergeron oli nähty jäällä kavereidensa kanssa.

Bergeronin mukaan hän ei ole kuitenkaan tekemässä paluuta.

– Se ei tule tapahtumaan. En ole tekemässä paluuta enkä yrittää sellaista.

– Tulkaa vuorollemme. Huhut häipyisivät aika nopeasti. Se on hidasta, Bergeron tyrmäsi huhut naurahtaen.

Bergeron edusti koko NHL-uransa Bostonia. Hän voitti Stanley Cupin vuonna 2011. Lisäksi hän on voittanut kaksi olympiakultaa, maailmanmestaruuden ja World Cupin.

Lue myös: IS: Olli Jokisen uusi seura selvillä

Lue myös: Calgaryn hyökkääjä palasi joukkueen mukaan lähes kahden vuoden tauon jälkeen

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)