Washington Capitalsin tähtihyökkääjä Aleksandr Ovetshkin, 38, saavutti viime yön kierroksella 1500 tehopisteen rajapyykin NHL:ssä. Ovetshkinia aiemmin taalaliigassa vastaavaan on pystynyt vain 15 pelaajaa.

Ovetshkinin juhlissa oli kuitenkin mollivoittoinen sävy. Dallas Stars väänsi 5-4 -voiton rankkarikisassa. Dallasin Roope Hintz iski ottelussa kaksi iso maalia, eli 3-3 ja 4-4 -tasoitukset.

Ovetshkin kuittasi syöttöpisteen Dylan Stromen viimeistelemään 4-3 -maaliin. Tasaluvut tulivat sillä täyteen.

– Se on aika siisti luku, Ovetshkin kommentoi hurjan rajapyykin saavuttamista NHL:n verkkosivuilla.

– Olen aina sanonut, että ilman joukkuetovereitani en koskaan saavuttaisi sitä, Ovetshkin jatkoi.

Ovetshkinin teholukemat 1370 runkosarjan ottelun jälkeen ovat nyt 827+673. Ovetshkinin meneillään olevan kauden saldo on 23 ottelun jäljiltä 5+10.

Lue myös:Roope Hintz pilasi Aleksandr Ovetshkinin juhlat

https://twitter.com/Capitals/status/1732961901527572710

LUE MYÖS: ”Kolmen lampaan kisaturisti”, entinen SE-mies puhui suoraan Antti Sainiosta (UrheiluAreena.fi)