Jääkiekon SM-liigan siirtoraja meni umpeen 15. helmikuuta. Pelaajaliikennettä nähtiin suhteellisen vähän.

HIFK päätti hankkia siirtorajalla vain yhden pelaajan. Kokenut hyökkääjä Miika Roine siirtyi Helsinkiin Lahden Pelicansista.

HIFK jätti siis hankkimatta sen palasen, mitä se olisi eniten kaivannut: uusi maalivahti jäi niin sanotusti kaupan hyllylle.

Tämä tarkoittaa sitä, että HIFK on tänä keväänä täysin yhden kortin varassa tärkeimmän pelipaikan suhteen.

Kertaalleen jo eläkkeelle siirtynyt Niko Hovinen saapui syyskaudella “hätäaputöihin” kuin Turhapuron Uuno konsanaan ja on noussut – taas kerran – helsinkiläisten ykkösmaalivahdiksi.

HIFK:lla on riveissään myös maalivahti Roope Taponen, mutta hänen itseluottamuksensa on ollut pahasti hukassa. Taponen oli suorastaan loistava kevään 2022 pudotuspeleissä, mutta esimerkiksi viime kevään playoffeissa hän suli pahasti.

Hovinen on pelannut hyvin. Hänen kohdallaan kysymys on lähinnä siitä, miten pian 37-vuotias maalivahti kestää kuormaa. Jos “Pappi” ei sitä kestä, tulee stadilaisten kiekkokeväästä jälleen aivan liian lyhyt.

HIFK pelaa seuraavan kerran perjantaina, kun Helsingin jäähalliin saapuu vierailulle surkean kauden pelannut Turun Palloseura.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Näkökulma: Liiga supistuu ja mullistuu 2027 (KiekkoUutiset.fi)