Aleksander Barkov venytti pisteputkeaan NHL:ssä tiistaina. Barkovin Florida Panthers kukisti Anaheim Ducksin kotonaan jatkoajalla 3-2. Voitto oli Floridalle kahdeksas peräkkäinen.

Florida nousi kahdesti maalin takaa rinnalle Anthony Duclairin osumilla. Jälkimmäinen maali oli Duclairille kauden 30:s. Hän ylsi siihen rajapyykkiin ensimmäisen kerran NHL-urallaan.

Barkov (0+1) avusti 1-1 -tasoituksessa ja venytti pisteputkensa kahdeksan ottelun mittaiseksi. Panthers-kapteenin ennätys on yhdeksän kamppailun mittainen pisteputki kaudelta 2015-16. Floridan suomalaisennätys 10 ottelua on puolestaan Jokisten, Ollin ja Jussi nimissä.

Jatkoajalla kiekkovarkaissa käynyt Jonathan Huberdeau teki Floridan voittomaalin ajassa 63.41 ja venytti pisteputkensa 12 ottelun mittaiseksi. Se on jaetusti Floridan kaikkien aikojen kolmanneksi pisin pisteputki. Huberdeau (28+77=105) porskuttaa NHL:n pistepörssissä kakkosena.

Florida nousi tasapisteisiin NHL:n kärkipaikalla majailevan Colorado Avalanchen kanssa.

Anaheim jää pudotuspelien ulkopuolelle.

Lue myös:Sebastian Aho loisti kirkkaissa valoissa – Carolina voitti kärkikamppailun Madison Square Gardenissa

Lue myös:Roope Hintz iski ottelun ainoan maalin! – Dallasille jälleen elintärkeä voitto

Lue myös:Ville Husson mahtavalle putkelle jatkoa

Lue myös:Suomalaisvahdit upeassa NHL-taistossa – ottelun ainoa maali syntyi jatkoajalla

Lue myös:Lumimyrsky venyttää NHL:n runkosarjan päättymistä

https://twitter.com/FlaPanthers/status/1514058114068275205

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)