Sulkapallon SM-kisojen ensimmäinen päivä on pulkassa. Karsinnat ja alkukierrokset pelattiin Vantaalla ilman suurempia yllätyksiä. Päivä sisälsi rutkasti jännittäviä ja kiihkeitä otteluita sekä hyvää tunnelmaa.
Tokyo Team –pelaajat Kalle Koljonen, Eetu Heino, Airi Mikkelä, Jenny Nyström ja Anton Kaisti etenivät kaikki jatkoon.
– Mulla oli aika peruspeli, ei ihmeempiä. Oli hyvä fiilis ja lyönnit toimivat kivasti, niin pääsin myös hyvin kisaan sisään, naisten kaksinpelin hallitseva mestari Airi Mikkelä kommentoi.
Airi Mikkelä voitti Juulia Holman (PoPy) suoraan kahdessa erässä lukemin 21-5, 21-3.
Sekanelinpelipari Anton Kaisti – Jenny Nyström urakoi yhteensä viidessä eri pelimuodossa ja voitti kaikki ottelut. Jenny Nyström pelaa SM-kisoissa kolmessa eri pelimuodossa. Nyström pelaa naisten kaksinpelin lisäksi sekanelinpeliä parinaan Anton Kaisti sekä naisten nelinpeliä parinaan Sonja Pekkola (TS). Anton Kaisti pelaa sekanelinpelin lisäksi miesten nelinpeliä parinaan Eetu Heino (ESB).
– Kaksinpeleissä pelasin suht hyvin. Varsinkin toisessa ottelussa Julia Salosta vastaan sain hyvällä tsempillä pelin kotiin! Sekanelinpelissä pelattiin niin kuin piti. Mentiin kentälle, pelattiin kunnolla, annettiin vähän pisteitä ja mentiin pois, Jenny kertasi pelin jälkeen.
Eetu Heino pelasi tänään miesten kaksinpeliä sekä miesten nelinpeliä parinaan Anton Kaisti. Heino voitti Eero Laurin (PuiU) lukemin 21-7, 21-11 sekä Anton Monnbergin (ÖIF) 21-10, 21-8. Myös miesten nelinpeli onnistui Tokyo Team kaksikon osalta hyvin, sillä Marko Lehmusvirta (ToiVal) ja Jarkko Rantanen (Clear) jäivät kakkosiksi pistein 21-11, 21-11.
– Hyvät pelit tänään. Sopivan kovia, niin että tuli peliä ja pääsin hyvin kisaan sisään, Heino kommentoi.
SM-kisojen ykkössijoitettu Kalle Koljonen kohtasi avauspäivänään miesten kaksinpelissä Tommi Saksan (Drive) ja Julius Von Pfalerin (TS). Koljonen voitti molemmat ottelut suoraan kahdessa erässä.
Maajoukkuepelaajat Henri Aarnio (ÖIF), Iikka Heino (ESB) ja Sonja Pekkola (TS) voittivat myös avauspäivän ottelunsa.
– Peli sujui mukavasti. Sopivan odottava fiilis huomisiin peleihin, Tuomas Nuortevan (HBC) kanssa sekanelinpeliä pelannut Pekkola kertoi.
– Oli hyvä päivä. Oma peli tuntui hyvältä. Oli tosi kiva pelata Energia Areenalla. Tästä on hyvä jatkaa huomiselle, Heino kommentoi päivän päätteeksi.
Huomenna Tokyo Team –pelaajat ja maajoukkuepelaajat pääsevät ottamaan mittaa toisistaan. Naisten kaksinpelissä kohtaavat Airi Mikkelä ja Jenny Nyström ja miesten nelinpelissä Henri Aarnio & Iikka Heino mittelevät Eetu Heinoa ja Anton Kaistia vastaan.
Lähde: Sulkapalloliiton tiedote































