Donald Trump näpäytteli vastustajiaan golf-voitoistaan. Yhdysvaltojen presidentti rehenteli golf-turnausvoitoillaan Bedminster seuramestaruuskisoissa seniorien ja superseniorien sarjassa New Jerseyssä.
Trump, 80, väitti pelanneensa kahdella alle 70:n tuloksen. PGA:n mestaruuskisojen tilastojen mukaan presidentti voitti molemmat mestaruudet viimeksi vuonna 2023 ja ainoan seniorimestaruutensa vuonna 2024.
Trump julisteli voittojaan Truth Social -sosiaalisen median palvelussaan.
– Voitin 70:n tuloksella ja olen ylpeä siitä. Toisin kuin muut kentällä, minulla ei ole ollut juurikaan aikaa harjoitella. Olen keskittynyt muihin asioihin, Trump kirjoitti.
– Sitä kutsutaan LAHJAKKUUDEKSI. Minulla on sitä ja heillä ei!
Yhdysvaltalainen urheilujournalisti Rick Reilly on aiemmin vihjannut kirjassaan Commander in Cheat Trumpin olevan tunnettu huijaamisesta golfissa. Kirjan mukaan Trumpilla oli tapana potkia palloja takaisin väylälle, niin, että hän sai lempinimen Pele brasilialaisen jalkapallolegendan mukaan.
Trump on itse kiistänyt huijausväitteet.































