Seppo Sammelvuo on nimitetty Suomen Lentopalloliiton kunniapuheenjohtajaksi. 80-vuotias Sammelvuo vastaanotti ainutlaatuisen tittelin lauantaina Tampereella järjestetyssä Lentopallogaalassa.

Edellinen pitkäaikainen kunniapuheenjohtaja oli Rune Nylander, joka menehtyi viisi vuotta sitten 2019. Seppo Sammelvuon vaikutus suomalaiseen lentopalloon on ollut todella moninainen ja valtaisa.

Pudasjärveläinen Sammelvuo toimi kymmenen vuotta Lentopalloliiton puheenjohtajana ja kahdeksan liittovaltuuston puheenjohtajana. Lisäksi hän on toiminut muun muassa pariinkin otteeseen pitkään Pudasjärven Urheilijoiden puheenjohtajana rakentaen 50 siellä asumansa vuoden aikana paikkakunnasta yhden suomalaisen lentopallon hienoimmista pelaajahautomoista.

Sammelvuo on muun muassa liikuntaneuvos, rehtori sekä luonnontieteiden kandidaatti. Yhdessä vaimonsa Mervin kanssa he ovat kasvattaneet viisi lastansa lentopallon maajoukkuepelaajiksi.

Sammelvuo on pelaajana 45-vuotiaiden Suomen mestari sekä myös pesäpallon miesten Suomen mestari vuodelta 1963.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote
Kuva: Jami Ivanoff

Lue myös: Suomalainen pääsarjaseura vahvistuu pelaajilla Nigeriasta, Kanadasta ja Kokkolasta

Lue myös: Vantaalaisseuralta karu uutinen – raha ratkaisi

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)