Toyotan Jari-Matti Latvala ajoi pohja-ajan Suomen MM-rallin 16. erikoiskokeelle. Tallikaveri Ott Tänak iski tauluun kuitenkin täsmälleen saman ajan.

Latvalan ero kärkeen pysyi edelleen 44,6 sekunnissa. Rallia johtava Tänak ei näytä vielä hirveästi varmistelevan, vaikka hän johtaakin rallia 27 sekunnin erolla Mads Östbergiin.

– Hyvä pätkä. Nyt on todella hyvä fiilis. Tein pieniä muutoksia autoon huollossa ja nyt se tuntuu todella hyvältä. En kuitenkaan usko, että saan Madsia ajamalla kiinni, Latvala sanoi Ralliradiolle.

Esapekka Lappi käy taistelua neljännestä tilasta Hayden Paddonin kanssa. Kaksikon välinen ero on nyt 12,6 sekuntia.

Kalle Rovanperä jatkaa edelleen hurjaa kyytiään WRC2-luokassa. Rovanperän johto luokassa toisena olevaan Eerik Pietariseen on musertava 53,5 sekuntia.

Suomen MM-rallin tilanne 16/23 EK:n jälkeen:
1. Ott Tänak Toyota 1.43,20
2. Mads Östberg Citroen +27,0
3. Jari-Matti Latvala Toyota +44,6
4. Hayden Paddon Hyundai +1.18,4
5. Esapekka Lappi Toyota +1.31,0

Ville Hirvonen, Jyväskylä

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)