Sportivo TV

Yhdeksänkertainen maailmanmestari Sébastien Ogier kehuu Viron MM-rallia yhdeksi MM-sarjan parhaiten järjestetyistä kilpailuista, mutta hänen mielestään yksi asia heikentää kilpailun tasaisuutta merkittävästi.

Ogierin mukaan ongelmana on sorateiden voimakas puhdistuminen, joka antaa myöhemmin reitille lähteville kuljettajille selvän edun.

– Järjestäjät tekevät loistavaa työtä. Täällä on upeat tiet ja meillä kaikilla on todella hauskaa ajaa täällä, Ogier kehui DirtFishille.

Kiitosten jälkeen ranskalainen nosti kuitenkin esiin suurimman ongelman.

– Kilpailua ei oikeastaan synny, koska tiet puhdistuvat niin paljon ja niin pitkään useiden autojen jälkeen. Vain säännöillä tätä voisi muuttaa.

Ogier ehdotti ratkaisuksi lähtöjärjestyksen muuttamista kesken päivän.

– Ehkä lähtöjärjestys voisi olla päivän ensimmäisellä puoliskolla yksi ja toisella puoliskolla päinvastainen. En tiedä, mutta jotain pitäisi tehdä, jotta kilpailua saataisiin sekoitettua hieman.

– Nykyisellään myöhemmin ajavilla on melko selvä etu.

Nopeilla Viron sorateillä lähtöpaikan merkitys korostuu erityisellä tavalla. Tiet puhdistuvat auto autolta, eikä irtokiviä juuri nouse tielle hidastamaan myöhemmin liikkeelle lähteneitä kilpailijoita. Sen seurauksena erikoiskokeet muuttuvat jatkuvasti nopeammiksi.

Viime viikonlopun kilpailussa kärkiviisikko pysyi samana jo toiselta erikoiskokeelta lähtien aina maaliin asti, mikä kuvastaa hyvin sitä, kuinka vaikeaa kärjen järjestystä oli enää muuttaa.

Hyundain urheilujohtaja Andrew Wheatley ymmärtää Ogierin näkemyksen, mutta muistuttaa lähtöpaikan vaikutuksen kuuluvan lajin luonteeseen.

– En ole eri mieltä hänen kanssaan, mutta se on osa tätä urheilua. Jos täällä sataisi vettä, silloin haluaisit ajaa ensimmäisten joukossa. Jos olisi satanut samalla tavalla kuin sunnuntaina huoltoparkissa, eturivin lähtöpaikka olisi ollut selvä etu.

Wheatleyn mukaan täydellistä ratkaisua on vaikea löytää.

– Melkein jokaisessa rallissa on jonkinlainen kompromissi olosuhteiden suhteen. Tällä kertaa Elfyn Evans kärsi siitä, mutta se kuuluu siihen, miten mestaruustaistelu etenee. Onneksi tällaisia kilpailuja ei ole useita peräkkäin, hän totesi.

LUE MYÖS: Tero Pitkämäen ex-valmentajalta melkoinen paljastus legendan toiminnasta (UrheiluAreena.fi)