Playoff-paikastaan kynsin ja hampain kiinni pitävä Dallas Stars otti elintärkeät sarjapisteet NHL:ssä tiistaina. Roope Hintzin maali toi Dallasille 1-0 -kotivoiton Tampa Bay Lightningista.

Kamppailu säilyi maalittomana 55 minuuttia. Sitten iski Hintz. Suomalaistähti sai päädystä syötön Joe Pavelskilta ja ohitti Lightning-vahti Andrei Vasilevskin.

Vasilevski torjui kamppailussa 28 kertaa. Dallasin Scott Wedgewood pysäytti kaikki 25 laukausta.

Hintzille osuma oli kauden 32:s ja seitsemäs voittomaali. Hän on tehoillaan 32+30=62 suomalaisten NHL-pistepörssissä neljäntenä Mikko Rantasen (35+51=86), Aleksander Barkovin (34+46=80)ja Sebastian Ahon (34+41=75) jälkeen.

Dallas jatkaa Läntisen konferenssin viimeisellä playoff-paikalla. Tampa Bay on idän puolella Atlantic-divisioonassa kolmantena eli viimeisellä suoralla playoff-paikalla.

Lue myös:Sebastian Aho loisti kirkkaissa valoissa – Carolina voitti kärkikamppailun Madison Square Gardenissa

Lue myös:Aleksander Barkov venytti pisteputkeaan, Florida voittoputkeaan

Lue myös:Ville Husson mahtavalle putkelle jatkoa

Lue myös:Suomalaisvahdit upeassa NHL-taistossa – ottelun ainoa maali syntyi jatkoajalla

Lue myös:Lumimyrsky venyttää NHL:n runkosarjan päättymistä

https://twitter.com/DallasStars/status/1514095622856577026

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)