MTV Urheilun asiantuntija Olli Jokinen piti monien muiden tavoin Leijonien Konsta Heleniukselle MM-kisojen puolivälierissä tuomittua koukkaamisjäähyä täysin käsittämättömänä ratkaisuna.
Helenius istui jäähypenkillä, kun Joel Erikson Ek ohjasi Ruotsille jatkoerässä 2-1 -voiton Ostravassa pelatussa puolivälieräottelussa.
– En näe millään, miten tuo on jäähy. Kaksi kertaa nostaa mailaa, ei koukkaa. Puolusti tilanteen niin hyvin kuin takaa pystyy. Erittäin tyly lopetus tälle turnaukselle, Heleniusta Jukureissa valmentanut Jokinen jyrähti.
Kari Jalonen komppasi täysin Jokisen näkemystä MTV:llä. Maalista jäi todella paha maku ja jossiteltavaa. Jalonen korosti, että mailan nostaminen ei todellakaan ole jäähy paikka.
Lue myös:Leijonien 18-vuotias Konsta Helenius koki oikeusmurhan – näin hän kommentoi
































