Tappara ja KooKoo kohtasivat maanantai-iltana Tampereella SM-liigan kolmannessa välierässä. Tappara voitti 4-2.
Sitkeä KooKoo taisteli, mutta konemainen Tappara käänsi pelin itselleen ja samalla myös sarjan, mitä se nyt johtaa 2-1.
KooKoo pelasi hyvin, mutta ei riittävän hyvin.
– Tiukkaa pelaamista tämä kuitenkin oli. Puolustimme pääsääntöisesti hyvin, mutta pikkuisen paremmin meidän olisi pitänyt pystyä kääntämään ja sitä kautta oltaisiin saatu ehkä vähän enemmän hyökkäyspelaamista, KooKoon päävalmentaja Olli Salo sanoiC Morella.
Saloa harmitti se tapa, miten KooKoo laski maaleja maanantaina. Tapparan toinen maali tuli kuin lahjana Veli-Matti Savinaiselle, joka sai kiekon tuomarin luistemesta suoraan tekopaikkaan.
– Se miten nuo maalitkin tuli. Tuossa viimeisessä alivoima oli juuri päättynyt ja siitä pääsi vielä Tappara rankaisemaan. Tokassa erässä tuli se tuomarin kautta, mutta kyllä me itse myös vähän kerjäsimme sitä. Ilkeitä maaleja kumminkin, Salo harmitteli.
Välieräsarja jatkuu heti huomenna. Silloin pelataan taas Kouvolassa.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Tappara otti komennon SM-liigan välieräsarjassa – tuomarikin auttoi
Lue myös:Tapparan sankari summasi C Morella: ”Voitto merkitsee eniten”
































