Helsingin jäähallin pihalla sattui omituinen kiista elokuisena yönä. Tapaus on etenemässä nyt syyteharkintaan, kertoo Iltalehti.

Tapaus sattui yöllä PMMP:n keikan jälkeen Helsingin jäähallin pihalla, kun HIFK:n U16-joukkue oli palaamassa bussilla pelireissulta.

Liikenteenohjaajan ja HIFK:n toimihenkilön välille syntyi kiistaa, kun liikenteenohjaaja ei päästänyt HIFK:n bussia hallin pihaan.

HIFK:n toimihenkilö kävi ilmeisesti liikenteenohjaajaan käsiksi. HIFK:n toimihenkilö on nyt mahdollisesti saamassa asiassa pahoinpitelysyytteen.

– Tässä vaiheessa hyvin vahvasti vaikuttaa siltä, että menee syyteharkintaan. Syyttäjä tekee sitten arvion, lähteekö syytteen nostamaan, mutta poliisilla on edelleen perusteltu syy epäillä asiassa pahoinpitelyä, Juha Åkerman Helsingin poliisista kertooIltalehdelle.

Iltalehti tavoitti myös HIFK:n seurajohtaja Tom Nybondaksen, mutta hän oli asian suhteen hyvin vaitonainen.

– Luotamme, että viranomaiset selvittävät asian. Katsotaan, mitä tapahtuu, Nybondas kertoi.

Lue myös: Mestiksessä nähtiin älyvapaa temppu – pelikieltoa tuli