Jalkapalloseura Chelsea on kriisissä. EU:n asettamat pakotteet ovat iskeneet pahasti lontoolaisiin.
EU ja Britannian hallitus jäädyttivät Chelsean venäläisomistajan Roman Abramovitshin varat viime viikolla ja miehen omaisuuteen kuuluva Chelsea on saanut myös kärsiä.
Chelsea ei saa tehdä uusia sopimuksia, eikä myydä pääsylippuja peleihinsä. Abramovitsh ei voi myöskään myydä seuraa, ellei esimerkiksi Britannian valtio ota seuraa haltuunsa.
Ostajaehdokkaita riittää. Yksi uusi ”kosiskelija” on ghanalainen miljardööri Bernard Antwi Boasiako. Hänen edustajansa on vahvistanut, että neuvotteluyhteys on avattu.
– Bernard Antwi Boasiako tutkii mahdollisuutta jättää Chelseasta tarjous. Keskustelut eri osapuolten välillä on aloitettu, vahvistettiinSportsmailille.
Boasiakon kiinnostusta nostaa se, että Chelsea on hyvin tunnettu seura Afrikassa.
– Chelsea on iso perintö Afrikassa, kun seuran legendoja ovat olleet muun muassa Didier Drogba ja Michael Essien, joten Chelsean ostaminen olisi Afrikassa kiinnostava mahdollisuus, Boasikon edustaja jatkoi.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Upea ele! Real Madrid lahjoittaa ison summan Ukrainan sodan uhreille
































