JJK:n ja FC Lahden perjantai-illan kamppailu päättyi dramaattisten vaiheiden jälkeen tasatulokseen 2-2. JJK:n hyökkääjä Mika Lahtinen pyytää JJK:n kannattajilta anteeksi Lahti-ottelun lopussa tapahtunutta tunteenpurkaustaan. Hän näytti ottelussa keskisormea.

– Siinä tuli omasta kannattajakatsomosta meidän hyökkäyksen jälkeen jotain huutelua. Itsellä oli tunteet pinnassa kuten pelitilanteessa on, tuli sitten reagoitua typerästi ja näytettyä keskisormea kannattajakatsomoon. Se oli erittäin sopimattomasti tehty ja olen todella pahoillani, Lahtinen sanoo.

Tunteet ovat tiukassa paikassa pinnalla niin kentällä kuin katsomossa, eikä Lahtinen halua piiloutua selitysten taakse.

– Pitäisi pystyä kontrolloimaan tunteita paremmin.

Seuraavan kerran JJK pelaa vasta runsaan kahden viikon kuluttua. Lahtinen myöntää, että tauko tulee hyvään saumaan.

– Osa ehjistäkin pelaajista oli maanantain pelin jäljiltä vielä aika väsyneitä. Todella hyvään saumaan tulee tauko, saa itse kukin fyysisen levon lisäksi vähän ladattua akkuja henkiselläkin puolella, Lada sanoo.