Suomen moukarinheiton uusi huippulupaus Pinja Kärhä jatkaa hurjaa kehityskulkuaan.

Vasta 19-vuotias Kärhä paiskasi Lahden Motonet GP:n kolmannella kierroksella uuden ennätyksensä 70,73 metriä ja rikkoi samalla ensimmäistä kertaa urallaan arvostetun 70 metrin rajan.

Tulos on poikkeuksellisen kova myös kansainvälisessä vertailussa. Kärhän heitto nousee naisten alle 20-vuotiaiden kaikkien aikojen maailmantilastossa kuudenneksi.

Suomalaisista hänen edellään U20-tilastossa on enää yksi nimi: nykyinen maailmanluokan moukaritähti Silja Kosonen. Kosonen heitti vuonna 2021 ikäluokkansa tuloksen 73,43.

Kärhän tulos on jälleen yksi osoitus suomalaisen naismoukarin poikkeuksellisesta tasosta. Viime vuosina Suomi on noussut lajin maailman kärkimaihin, ja nyt uusi sukupolvi näyttää olevan valmiina jatkamaan menestysperinnettä.

Kilpailun kärjessä kolmen kierroksen jälkeen oli kokenut Krista Tervo, jonka kolmannen kierroksen heitto kantoi 71,99 metriä.