Kimi Räikkönen on aloittanut paluu-uransa Formula ykkösissä hienosti. Viime sunnuntaina Barcelonassa hän sijoittui kolmanneksi ja nousi MM-pisteissä neljänneksi.

Lotus-tallin toimitusjohtaja Eric Boullier haluaa rakentaa Räikköselle sellaiset olosuhteet, jossa tämä viihtyy. Toistaiseksi kaikki näyttää onnistuneen.

– Kimi ei pidä pr-tehtävistä, eikä mediasta. Miksi kiusaisimme häntä sellaisella? Tietysti tarvitsemme tasapainon hänen ja sponsoreidemme vaatimuksista. Mutta hän tietää, että välitämme hänen aikatauluistaan ja pyrimme minimoimaan muut asiat, Boullier kertoi CNN:n mukaan.

Boullier antaa Räikkösestä varsin erikoisen analyysin.

– Kimion kuin villieläin, joka pitää päästää juoksemaan sinne, minne hän haluaa. Meidän ei tarvitse kertoa hänelle, mitä hänen pitää tehdä. Hän on ammattilainen ja tietää sen itsekin, Boullier ilmoitti.