Devon Allen on solminut sopimuksen amerikkalaisen jalkapallon NFL-liigassa pelaavan Philadelphia Eaglesin kanssa. Allen on yksi maailman parhaita 110 metrin aitajuoksijoita.

Allen sijoittui Rio de Janeiron olympiakisoissa pika-aidoissa viidenneksi ja Tokion olympiakisoissa neljänneksi. Hän on ollut lisäksi MM-kisojen loppukilpailussa 2019.

Allenin ennätys 110 metrin aidoissa on 12,99. Hän on yksi 21 ihmisestä, jotka ovat pystyneet alittamaan maagisen 13 sekunnin rajan.

Allen ei lähde ilman lajikokemusta NFL:ään. Hän pelasi aikanaan Oregonin yliopiston joukkueessa laitahyökkääjänä.

– Se on nyt tai ei koskaan, koska en halua tulla liian vanhaksi. En halua täyttää 30 tai 31 vuotta ja yrittää sitten päästä NFL:ään. Tiedän, että yliopiston ja NFL:n välissä on eroa taidossa, mutta mielestäni pelasin yliopistossa hyvällä tasolla. Pidän itseäni tarpeeksi hyvänä pelaamaan NFL:ssä, 27-vuotias Allen sanoi Eaglesin verkkosivujen mukaan.

Lue myös:SUL kannattaa Sulkapalloliiton esitystä: ”Tarvitaan riippumaton selvitys”

Lue myös:Tiger Woods viikonlopun kierroksille – maailman ykkönen repäisi kunnon kaulan Mastersissa

https://twitter.com/Eagles/status/1512482414324453379