TPS:lle viikonloppu Oulussa miesten salibandyn F-liigassa oli yhtä juhlaa. Turkulaisjoukkue voitti viikonlopun molemmat ottelunsa kaadettuaan OLS:n sunnuntaina 5-4.

OLS johti ottelua 1-0, 2-1 ja 3-2, mutta TPS tuli joka kerta tasoihin. TPS pystyi eilisen tapaan kääntämään pelin päätösjaksolla edukseen. Se hallitsi kolmatta erää ja palloa alusta asti

Palkintoa alkoi tulla erän puolivälissä. Aleksi Ahokas laukoi TPS:n viidennen maalin, eikä OLS:n kavennusmaali enää riittänyt.

EräViikingit haki Seinäjoelta kauden kymmenennen sarjapisteensä, mutta voittoa ei tullut. SPV olikin lopulta parempi Juuso Keskisen 7–6-jatkoaikamaalilla.

Sunnuntaille saatiin myös yksi murskavoitto. Sarjakärki Classic jauhoi Lahdessa 15–2-voiton LASBista.

F-liigan naisten sarjassa ÅIF katkaisi kuuden ottelun tappioputkensa. Se nousi O2-Jyväskylän vieraana lopussa kahden maalin tappioasemasta 6–3-voittoon. Samalla sipoolaiset nousivat SB-Pron ja Kooveen ohi kahdeksannelle sijalle.

Kuva: Esa Jokinen

Lue myös:Rasmus Ristolainen jyrättiin NHL:ssä, sarjajumbo järjesti shokkivoiton

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtoässä pihalle maajoukkueesta – näin päävalmentaja kommentoi Ylelle (UrheiluAreena.fi)