Britannian Andy Murray on tällä hetkellä tenniksen maailmanlistalla sijalla 156. Murray on pelannut viimeksi lähes vuosi sitten.
– Minulla on ollut ikävä pelaamista ja kilpailemista. Minulla ei ole minkäänlaisia odotuksia (paluun suhteen). Haluaisin nousta jälleen huipulle, mutta ennen kaikkea haluan taas pelata ja tuntea oloni hyväksi, Murray sanoi ATP-kiertueen verkkosivuilla.
Murray oli viimeksi tositoimessa viime vuoden heinäkuussa Wimbledonin Grand Slam -turnauksessa, jossa entinen maailmanlistan ykkönen taipui puoliväliereissä USA:n Sam Querreylle.
Murray poti tuolloin lonkkaansa, joka leikattiin myöhemmin.
– Tämä on ollut vaikeaa. Palasin nopeammin (vuoden 2013) selkäleikkauksestani. Olin pelaamassa neljä kuukautta sen jälkeen. Mutta selkäni ei tuntunut hyvältä yhdeksään kuukauteen paluuni jälkeen, Murray kertoi.
Murray kohtaa paluuottelussaan Lontoon Queen´s Clubilla Australian Nick Kyrgiosin.
– Minulla on yhä kipuja, mutta en odottanutkaan muuta. Minulla on ollut ongelmia lonkkani kanssa kahdeksan vuoden ajan. Eihän tämä ole täydellistä, mutta haluaisin päästä tasolle, jossa pystytn taas kilpailemaan, Murray jatkoi.
Murrayn ja Kyrgiosin ottelu on ohjelmassa tiistaina. Myös Henri Kontinen on tiistaina tositoimessa Queen´s Clubilla. Kontinen ja Australian John Peers kohtaavat nelinpelin ensimmäisellä kierroksella kanadalaiset Daniel Nestorin ja Denis Shapovalovin.
































