Mohamed Salah teki lauantaina debyyttinsä Trabzonsporin paidassa, kun turkkilaisseura aloitti Super Lig -kautensa 1–1-vierastasapelilla Kasimpasaa vastaan. Kesällä Liverpoolista siirtynyt tähtihyökkääjä aloitti ottelun vaihtopenkillä ja asteli kentälle 58. minuutilla Metehan Mimaroglun tilalle. Vastaanotto Istanbulissa oli kaikkea muuta kuin lämmin, sillä Salah sai osakseen kovaääniset vihellykset heti kentälle tullessaan.
Egyptiläinen pääsi kuitenkin nopeasti peliin mukaan. Vain minuutti vaihdon jälkeen Salah kiihdytti oikeaa laitaa pitkin ohi Jakob Jessenin ja Matei Ilien, leikkasi vasemmalle jalalleen ja lähetti keskityksen kohti Paul Onuachua. Entinen Southampton-hyökkääjä ei kuitenkaan saanut puskustaan kunnollista laukausta kohti maalia. Salah pääsi myöhemmin kokeilemaan myös vaarallisesta vapaapotkusta sekä takatolpalle suunnatulla volleylla, mutta voittomaalia ei syntynyt.
Trabzonspor oli mennyt ottelussa johtoon ennen taukoa Noah Saviolon osumalla. Kotijoukkue Kasimpasa nousi kuitenkin tasoihin Adrian Benedyczakin rangaistuspotkulla pian Salahin kentälle tulon jälkeen. Lopputulokseksi jäi 1–1. Trabzonsporin avauskokoonpanossa nähtiin myös Manchester Unitedista lainalla oleva maalivahti Andre Onana sekä Atletico Madridista tuttu puolustaja Stefan Savic.
Vaihdosta kentälle tuli lisäksi Sidny Lopes Cabral, jonka maali Kap Verden paidassa Argentiinaa vastaan valittiin MM-kisojen turnauksen parhaaksi maaliksi.
Salah siirtyi Trabzonsporiin kesällä kahden vuoden sopimuksella päätettyään yhdeksän vuotta kestäneen menestyksekkään Liverpool-jaksonsa.
Hän voitti Merseysidella muun muassa kaksi Valioliigan mestaruutta ja Mestarien liigan vuonna 2019. Nyt Salahilla on edessään uusi haaste Turkissa ja seuraava mahdollisuus tulee jo Eurooppa-liigan karsinnoissa. Trabzonspor kohtaa ratkaisevalla kierroksella unkarilaisen Ferencvárosin. Ensimmäinen osaottelu pelataan torstaina.





























