Mikko Korhonen käynnistää The Open -kilpailun, ainoan Euroopan maaperällävuosittain käytävän golfin major-kilpailun torstaina Pohjois-IrlannissaRoyal Portrushin kentällä. Kisa on Korhoselle uran kolmas major, jaensimmäinen The Open. Ennen häntä The Openissa on suomalaisista pelannutvain Mikko Ilonen.

Kisa palaa Irlannin saarelle ensimmäisen kerran vuoden 1951 jälkeen. TheOpen on aina merkkitapahtuma, mutta tänä vuonna sen merkitys on etenkinpaikalliselle golfyhteisölle erityisen suuri. Kaikki kisan liput, noin 50000 per pelipäivä, myytiin loppuun hetkessä. Kilpailu pelataan jo 148:ttakertaa.

”Kyllä tämä on tavallaan ’se’ kisa golfissa. Onhan tämä sellainenepätodellinen haave, mikä on syntynyt joskus pikkupoikana”, Korhonenluonnehtii.

Korhonen lensi kisapaikalle Skotlannista, jossa päättyi maan avoinmestaruusturnaus sunnuntaina, ja ehti tutustua kenttään tiistaina yhdessäAlexander Björkin ja Phil Mickelsonin kanssa.

”Kiersimme tänään koko kierroksen. Hyvä kenttä, täytyy sanoa. Kenttä onreilu, eivätkä pinnat ole liian kovia. Aika paljon tulen lyömään spooniaja draiveria tiiltä. Sen jälkeen onkin oltava tarkkana, sillä griinit ovatsuhteellisen pienet”, hän luonnehti.

Kenraaliharjoituksessa Skotlannissa Korhonen pokkasi 48. sijan. Sijoitustamerkittävämpää oli päästä mukaan viikonlopun kierroksille ja kohentaapelituntumaa.

”Viime viikko oli käytännössä puistogolfia, niin märkä ja hidas kenttäoli. Nyt liikkuu pallo selkeästi kovempaa. Kovin tuulista keliä ei kai oleluvassa. Jos tuuli nousee, niin tästä kentästä tulee kova testi. Avainonnistumiseen on välttää väyläbunkkerit ja pysyä lähestymisillä aikakeskellä griiniä.”

Merkittäviä muutoksia mailavalikoimaansa Korhonen ei ole links-kenttääsilmällä pitäen tehnyt. Vain hiekkamailassa on ”vähän pienempi bounce,muita muutoksia bägiin ei tule.”

Korhonen ei yleensä ole ollut halukas kertomaan tavoitteitaan yksittäistenkilpailuiden suhteen, mutta The Openin kohdalla on toisin.

”Haluan päästä cutista läpi, jotta saan pelata myös viikonloppuna. Toisenatavoitteena on pelata kärsivällisesti ilman suuria jännitteitä ja paineitaja nauttia tästä ainutlaatuisesta tilaisuudesta. Uskon, että se johtaahyvään lopputulokseen.”

Mikko Korhosen lähtöaika ensimmäiselle kierrokselle torstaina on kello8.47 paikallista eli kello 10.47 Suomen aikaa.

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)