Jenni Saarisen taitoluistelusuoritukset Pekingin olympialaisissa eivät sujuneet odotusten mukaan. Lyhytohjelmassaan Saarinen epäonnistui pahasti, eikä vapaaohjelmaakaan voi pitää häneltä aivan onnistuneena, vaikka siinä hän suoriutui tasoonsa nähden paremmin.
Saarisen valmentaja Minna Järvisellä oli suojattinsa vapaaohjelmasta sekä positiivisia että negatiivisia arvioita.
– Meni eniten kokemuksen hakemisen piikkiin, mutta tähän vapaaohjelmaan olen siinä mielessä tyytyväinen, ettei tullut niitä ilmapalloja lainkaan. Jokaisen kolmoishypyn veti kiinni. Toki siihen tuli kaatumisia. Niistä flipeistä se jälkimmäinen olisi ollut täysin ojennettavissa. Kolmoistulppi, jonka hän kaatui, on hänelle kuitenkin erittäin vahva hyppy. Semmoinen hassu ja turha virhe, Järvinen sanoi.
Lyhytohjelmassa Saarinen oli 25:s, mutta hän pääsi vapaaohjelmaan mukaan, kun tuomaristo teki päätöksen, että 24 luistelijaa otettaisiin mukaan riippumatta siitä, saisiko ”isoisän sydänlääkkeistä” kärähtänyt Venäjän Kamila Valieva jatkaa kisaa, vai ei.
– Meillä oli etukäteen tiedossa, että 25 pääsee, jos siellä kärjessä on tämä nuori neiti. Osattiin arvata, että se neitokainen on 25 parhaan joukossa. Toki en osannut arvata, että Jenni on 25:s. Oletin, että hän olisi ollut 20 parhaan joukossa lyhytohjelman jälkeen, Järvinen kertoi.
Järvistä harmitti, että Saarisen lyhytohjelma meni pieleen.
– Lyhytohjelmassa hän epäonnistui ja se on ollut hänelle kuitenkin se vahva ohjelma, jossa on tullut hänelle paljon niitä onnistumisia. Se oli hänelle kauden huonoin lyhytohjelma. Pisteiden valossa ei varmastikaan ollut kauden paras vapaaohjelma. Sai ne hypyt tehtyä kiinni, niin se oli positiivista. Ja se kolmoislutzin tekeminen oli tosi iso asia.
Vapaaohjelmassaan Saarinen kaatui useamman kerran. Suoritusta moinen tietenkin hankaloittaa.
– Vaikeaa on sekä henkisesti että fyysisesti. Päänuppi on koetuksella kahden kaatumisen jälkeen. Ja voi olla, että takapuolessa vähän kolottaakin kahden kaatumisen jälkeen. Vauhdin uudelleen saaminen on kahden kaadutun hypyn jälkeen työlästä ja vähän voimia vievää.
Saarinen luisteli olympialaisissa ensimmäistä kertaa. Jännittikö hän kilpailua liikaa?
– Mun mielestäni hän ei jännittänyt niin paljon. EM-kisojen lyhytohjelmaa hän jännitti todella paljon. Siellä EM-kilpailuissa oli suuremmat paineet. Isot ja erilaiset kilpailut eivät mielestäni jännittäneet, että olisi vaikuttanut suorituksiin, Järvinen arvioi.
Saarisen sijoitus tulee olemaan kilpailussa 25:s.
Teksti: Otto Palojärvi, Peking
Lue myös:Jenni Saarisella kaatumisia Pekingissä – ”Koen, että pääkoppa kesti”

































