Jyväskylän MM-rallin päätöspäivään lähdetään Toyotan komennossa. Elfyn Evans kaasuttelee piikkipaikalla.

– Olemme todella iloisia, että automme on Suomen rallin kärjessä sunnuntaihin lähdettäessä. Elfyn on ollut uskomaton tänään. Olen luottavainen huomiseen lähdettäessä. Takaa tulee painetta, mutta me tunnemme nämä erikoiskokeet hyvin menneiltä ajoilta ja Elfynin vauhti riittää. Hänen pitää vain välttää virheitä, tallipäällikkö Jari-Matti Latvala kommentoi Toyotan tiedotteessa.

Sitä painetta tuo varsinkin Hyundain Ott Tänäk, joka on 9,1 sekuntia Evansia jäljessä. Tänakin tallikaveri Craig Breen on 19,5 sekunnin päässä kärjestä.

Evans voitti lauantain neljä ensimmäistä erikoiskoetta. Sitten oli Tänäkin vuoro hoitaa kolme seuraavaa pätkää nimiinsä. Evans kirjautti lopuksi pohja-ajan päivän kahdelle viimeiselle erikoiskokeelle, joista jälkimmäinen oli jaettu voitto Tänakin kanssa.

– Tämä oli vahva päivä. Meillä oli hyvä aamu, auto toimi hyvin ja yritin pitää yllä hyvää rytmiä. Menetimme hieman aikaa muutamalla erikoiskokeella iltapäivällä, mutta kokonaisuutena voimme olla päivään tyytyväisiä. Huomenna on vielä pitkä matka edessä, joten meidän täytyy keskittyä yhteen erikoiskokeeseen kerrallaan ja jatkaa samaa, mitä olemme tehneet, Evans kertoi.

Sunnuntaina ajetaan Jyväskylän MM-rallin neljä viimeistä erikoiskoetta.

https://twitter.com/TGR_WRC/status/1444376337456799745