Fordin Teemu Suninen on Suomen MM-rallissa viidentenä, kun aamupäivän pätkät on ajettu. Suninen meinasi ajaa Äänekoskella rajusti ulos.
Sunisen Ford kävi jo ojassa, mutta suomalainen pääsi kuitenkin onnekkaasti vielä takaisin tielle. Vauhtiaan Suninen ei pysty enää hirveästi kiristämään.
– Ei pysty hirveästi. Viimeisellä pätkällä oli vähän tilanteen poikasta. Toivottavasti nyt saadaan vähän vauhtia lisää. Syödään hyvin ja ruvetaan ajamaan, Suninen suunnitteli aamupäivän jälkeen.
Sunisen raju ulosajo oli todella lähellä.
– Kyllä se oli joo. Kyllä siinä aivot raksutti pitkän aikaa erroria, ettei tähän tilanteeseen ole nyt ratkaisua, mutta kyllä me kuitenkin pystyssä pysyttiin ja suurin piirtein tiellä, Suninen sanoi.
Oletko tyytyväinen?
– En. Vitossija. Vähän parempaa toivoisi. Onhan MM-sarjassa tietysti kovia poikia, eikä ole helppoa olla maailman paras, Suninen linjasi.
Ville Hirvonen, Jyväskylä






























