Toyotan Ott Tänak otti perjantaina Suomen MM-rallin johtopaikan takaisin itselleen viidennellä erikoiskokeella. Jari-Matti Latvala hävisi niukasti tallikaverilleen.

Latvala oli Äänekosken erikoiskokeella kolmanneksi nopein ja suomalaisen ero kärkeen on nyt 10,8 sekuntia. Citroenin Mads Östberg jäi Tänakin pohja-ajasta 1,6 sekuntia. Näin virolainen nousi uudelleen rallin kärkeen. Kaksikon välinen ero on nyt 1,1 sekuntia.

Jari-Matti Latvala lupaili kunnon taistelua huoltotauon jälkeen.

– Se oli ihan OK, mutta olen hieman pettynyt. Siellä oli hieman liukkaampaa kuin kuvittelin, enkä saanut pyöriä puremaan kiinni. Taistelu on käynnissä nyt, Latvala sanoi ralliradiolle.

Toyotan Esapekka Lapilla oli pieni tilanne. Suomalainen meinasi kaataa autonsa.

– Yritän totta kai, se on ainoa juttu, mitä voin tehdä. En tiedä, mitä tehdä auton kanssa. Meinasin kaataa, pitoa ei ole nyt riittävästi, Lappi sanaili.

Lappi on tällä hetkellä rallissa kahdeksantena. Hän on jäänyt kärjestä 49,1 sekuntia, joten voittotaistelu on Lapin osalta käytännössä ohi. Myös Teemu Suninen oli ajaa rajusti ulos, mutta selvisi tilanteesta säikähdyksellä. Ford-kuljettaja on viidentenä rallissa.

Ralli jatkuu huoltotauon jälkeen.

Suomen MM-rallin tilanne 5/23 EK:n jälkeen:
1. Ott Tänak Toyota 27.22,2
2. Mads Östberg +1,1
3. Jari-Matti Latvala +10,8
4. Hayden Paddon Hyundai +14,8
5. Teemu Suninen Ford +16,4

Ville Hirvonen, Jyväskylä

Kuva: Irm Export

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)