Hyundain MM-rallikuljettaja Hayden Paddon on taas kunnossa ja valmis kamppailemaan hyvistä sijoituksista.

Portugalin rallissa Paddon kolaroi ja joutui sairaalahoitoon. Selkäkivut hellittivät sen verran, että mies pääsi sairaalasta yhden hoitopäivän jälkeen.

– Portugalin-tapahtumat ovat mennyttä, ja nyt tunnen taas olevani valmis taistelemaan. Ennen kolaria meillä kulki hyvin, ja tuskin maltan nyt odottaa pääsemistä tositoimiin, Paddon sanaili WRC:n verkkosivuilla.

Rallin MM-sarja jatkuu Sardiniassa ensi viikolla.

– Vuosi sitten voitto Sardiniassa kariutui amatöörivirheeseen. Täytyy jatkaa tällä kertaa siitä, mihin viime vuonna jäätiin, fiilistelee Paddon.

Hyundain Thierry Neuville johtaa kuljettajien MM-sarjaa. Paddon löytyy vasta sijalta 15. Kauden paras esitys on viides sija Ruotsin rallissa.

LUE MYÖS: Saga Andersson avautui naisten seiväsfinaalin tapahtumista (UrheiluAreena.fi)