Sportivo TV

Newcastle United on kääntänyt katseensa Sporting Bragan maalivahtiin Lukas Hornicekiin, kertoo Daily Mail.

24-vuotias Tshekin maajoukkuemaalivahti nousi Newcastlen tutkalle sen jälkeen, kun seuran tavoittelema James Trafford on siirtymässä Manchester Citystä Leedsiin noin 45 miljoonan punnan siirtokaupalla.

Myös Brightonin Carl Rushworth oli Newcastlen harkinnassa, mutta seura ei lehden mukaan vakuuttunut hänen vähäisestä Valioliiga-kokemuksestaan.

Nyt Newcastle on tiedustellut Hornicekin saatavuutta, ja siirron kerrotaan voivan edetä nopeasti, mikäli kaikki osapuolet pääsevät yhteisymmärrykseen.

Hornicek herätti kiinnostusta jo aiemmin kesän siirtoikkunassa. Portugalilaisseura Bragan puheenjohtaja António Salvador vahvisti, että seura sai konkreettisen tarjouksen Englannista, mutta maalivahti itse torjui siirron.

– Meillä oli yksi konkreettinen tarjous. Pelaaja itse, Hornicek, kieltäytyi siitä. Tarjous tuli Englannista, mutta pelaaja koki, ettei kyseinen seura ollut hänelle oikea, ja me olimme tyytyväisiä, että hän jäi, Salvador kertoi portugalilaismedialle.

Useiden brittimedioiden mukaan tarjouksen tehnyt seura oli Hull City, joka oli valmis maksamaan Hornicekin 25,9 miljoonan punnan ulosostopykälän.

LUE MYÖS: Saga Andersson avautui naisten seiväsfinaalin tapahtumista (UrheiluAreena.fi)