Sportivo TV

McLarenin Oscar Piastri antoi rajua palautetta Carlos Sainzille Unkarin GP:n jälkeen.

Piastri menetti kilpailun johtopaikan toisen varikkokäyntinsä jälkeen, kun kierroksella ohitettava Williamsin Sainz osui hänen autoonsa taistellessaan Aston Martinin Fernando Alonson kanssa.

Tilanne sattui toisessa mutkassa. Sainz palasi ajolinjalle huomaamatta takanaan ollutta Piastria, joka vältti suuremmat vauriot, mutta menetti runsaasti aikaa. Lopulta tallikaveri Lando Norris nousi kilpailun kärkeen.

Kilpailun aikana esiintyi ajoittaisia GPS-häiriöitä, jotka vaikuttivat kuljettajien ratissa näkyviin sinisiin lippuihin. Ratavalvojien valopaneelit näyttivät kuitenkin normaalisti sinisiä lippuja.

Piastrin mukaan se ei ollut riittävä selitys.

– Tiesin, että sinisissä lipuissa oli ongelmia, mutta ratavalvojien valopaneeleissa ne näkyivät normaalisti. Olin aivan hänen takanaan enkä voinut uskoa, mitä tapahtui, australialainen sanoi.

Piastri piti erityisen vakavana sitä, että kierroksella ohitettava auto osui kilpailua johtaneeseen autoon.

– Se, että kierroksella ohitettava auto törmää sinuun, ei ole asia, jota odotat voivan tapahtua. En oikeastaan välitä, vaikka hän ei olisi nähnyt minua. Se, ettei hän nähnyt minua, ettei kukaan kertonut hänelle tai ettei tilanteesta ollut lainkaan tietoisuutta, on täysin mahdotonta hyväksyä.

LUE MYÖS: Saga Andersson avautui naisten seiväsfinaalin tapahtumista (UrheiluAreena.fi)