Volkswagenin Sebastien Ogier repi lisää eroa kilpakumppaneihinsa Ruotsin MM-rallin kolmannella erikoiskokeella. Pohja-ajan kaasutellut Ogier kolhi autonsa vasenta etukulmaa, muttajohto kokonaiskilpailussa kasvoi silti 24,2 sekuntiin.

– Pätkällä oli todella iso vesilätäkkö, jota ei ollut nuoteissani. Järjestäjien mukaan se oli nyppylä. En pystynyt kääntymään sen jälkeen ja osuin puihin. Nyt täytyy korjata autoa, Ogier manasi WRC:n ralliradiossa.

Ilmeisesti samaan lätäkköön osunut Mikkelsen kolhi myös autonsa etukulmaa ja oli kolmannella ek:lla vasta seitsemänneksi nopein. Hän säilytti kuitenkin kokonaiskilpailun kakkossijansa.

– Ajoimme ulos osuttuamme syvään lätäkköön, ehkä seitsemän kilometriä ennen maalia. Emme nähneet sitä reittiin tutustuessammae, ja sitten wow!, päivitteli Mikkelsen.

Autonsa vetoakselin jo päivän ensimmäisellä erikoiskokeella hajottanut Jari-Matti Latvala jatkoi kisaa sisukkaasti rammalla autollaan ja ero kärkeen kasvoi jo yli neljään minuuttiin.

– Ajan niin hyvin kuin pystyn. Rikkoutuneella vetoakselilla on erilaista ajaa lumella kuin soralla. Mitään ei ole tehtävissä, harmitteli Latvala.

Ruotsin MM-ralli, tilanne 3/13 ek:n jälkeen

1. Sebastien Ogier Volkswagen 31.13,2
2. Andreas Mikkelsen Volkswagen +24,2
3. Kris Meeke Citroen +28,7
4. Dani Sordo Hyundai +30,3
5. Mads Östberg Ford +36,3
6. Ott Tänak Ford +37,6
7. Hayden Paddon Hyundai +45,7
8. Thierry Neuville Hyundai +1.42,1
x. Jari-Matti Latvala Volkswagen +4.03,4

LUE MYÖS: Huippujuoksija pihalle – Suomen EM-kisajoukkueelle täysi katastrofi (UrheiluAreena.fi)