Ratamoottoripyöräilyn yhdeksänkertainen maailmanmestari Valentino Rossi lupaa tehdä omalta osaltaan kaikkensa, että Italia saa mahdollisimman pian kuljettajan takaisin F1-sarjaan. MotoGP-legenda on ottanut tältä osin 17-vuotiaan Kimi Antonellin siipiensä suojiin.
Formula 2-sarjassa kilpaileva Prema-talli vahvisti lokakuussa solmineensa sopimuksen Antonellin kanssa. Mercedeksen nuorten kuljettajien kehitysohjelmassa vuodesta 2019 lähtien mukana ollut Antonelli voitti tällä kaudella Formula Regional-sarjan mestaruuden.
Italialla ei ole ollut kuljettajaa F1-sarjassa sitten Antonio Giovinazzin, joka kilpaili Kimi Räikkösen tallikaverina Alfa Romeolla. Giovinazzi joutui tekemään Alfalla kauden 2021 jälkeen tilaa kiinalaiselle Zhou Guanyulle.
– Kimi on Italian tulevaisuuden toivo F1:ssä, Rossi vakuuttelee.
– Olen erittäin iloinen, että tunnen ja voin tehdä yhteistyötä Kimin kanssa. Joten pysymme yhdessä. Hän on hieno kaveri, josta pidän paljon, Rossi jatkaa.
Rossi on pyörittänyt jo vuosia omaa akatemiaansa MotoGP-kuljettajien osalta. Kimi Antonelli on tervetullut ryhmään mukaan nelipyöräisten lahjakkuutena. Rossi vakuuttaa siitä huolimatta, että hänen akatemiansa pääpaino pysyy visusti kaksipyöräisissä.
– Olemme vahvoja moottoripyöräilyssä, mutta autojen kanssa se voi olla vaikeampaa. Mutta Kimin tukeminen ja auttaminen, miksi ei, koska toivomme hänen nousevan F1:een.
Rossi kävi itsekin aikoinaan testaamassa Ferraria tosimielellä. ”Tohtori” on myöntänyt, että hän harkitsi vakavasti siirtymistä F1-sarjaan. Sydän sanoi kuitenkin lopulta toista ja Rossi päätti jatkaa tuolloin MotoGP-sarjassa.
Lue myös:F1-konkari Fernando Alonso vahvisti tulevaisuuden suunnitelmansa
































