Hallitsevalla enduron E1-luokan maailmanmestari Eero Remeksellä on urakka kohti maailmanmestaruutta on alkanut hienosti. Sunnuntaina Remes nousi jälleen korkeimmalle korokkeelle, kun kauden neljäs osakilpailu saatiin päätökseen Espanjan Puerto Lumbrerasissa.
Toiseksi kisassa sijoittui Britannian Jamie McCanney ja kolmanneksi hänen veljensä David McCanney. Lauantaina Remes sijoittui kolmanneksi Espanjan Josep Garcian viedessä voiton ja Jamie McCanneyn sijoittuessa toiseksi.
Suomen Päitsiltä tuplavoiton saavuttanut Remes johtaa parhaillaan E2-luokkaa. Kausi sisältää kuitenkin yhteensä yhdeksän osakilpailuviikonloppua ja 18 osakilpailua, joten Remeksen tulee pitää sama rytmi päällä aina lokakuuhun saakka, saavuttaakseen tavoitteensa.
Kahden maailmanmestaruuden jälkeen himmeämpi MM-mitali ei jaksa häntä kiinnostaa.
– Ei se tyydytä, mestaruus on tavoitteena, saada enemmän niitä. Täytyy ajaa sen mukaan, Remes kiteyttää.
TM-kuljettajan valmistautuminen kauteen on sujunut tutulla ja varmalla tavalla.
– Päitsin jälkeen lähdin treenaamaan Espanjaan. Ihan hyvät fiilikset on nyt. Kaikki on valmiina. Ei kai muita tavoitteita voi olla kuin lähteä voittamaan. Kaikissa kisoissa tehdään paras mahdollinen suoritus.
Lähde: Moottoriurheilu.tv, Kuva: Marko Vihriä

































