Walesin MM-rallin WRC2-luokkaa ylivoimaisesti jo yli minuutin erolla johtava Kalle Rovanperä ei lähtenyt riehumaan lauantain ensimmäisellä erikoiskokeella.

Rovanperä latasi Skodallaan kisan kymmennen ek:n toiseksi kovimman ajan.

Pohjat Fordilla paineli GusGreensmith, josta Rovanperä jäi 0,8 sekuntia. Rovanperän tallikaveri Pontus Tidemand oli kolmas 3,2 sekuntia pohjista.

– Ei huono pätkä minulta, mutta ei mikään hyväkään. Katsotaan nyt, mutta uskon, että tästä tulee hyvä päivä ja hyvä taistelu, Rovanperä totesi WRC:n ralliradiolle.

Rovamperä johtaa luokkaa lukemin 1.01,0 Tidemandiin nähden. Kolmantena oleva Greensmith on jäänyt suomalaisesta 1.05,5.

Kuva: Red Bull

LUE MYÖS: Suomalaisjuoksijalla meni kaikki ”totaalisen perseelleen” – Alisa Vainio kommentoi yhdellä sanalla (UrheiluAreena.fi)