HELSINKI. Ilari Kangasniemi, 19, on lyönyt tällä kaudella läpi Veikkausliigassa miesten tasolla. Nuori toppari on lunastanut avauspaikan sarjakärki FC Interin puolustuslinjassa.
Kangasniemi on saanut 10 ensimmäisessä Veikkausliigan ottelussa tällä kaudella yhtä monta täyttä 90 minuuttista. 199-senttinen järkäle sai myös ensimmäiset alle 21-vuotiaiden maaottelunsa Pikkuhuuhkajissa alleen kesäkuussa.
Kangasniemi päätyi Interiin Turkuun Italiasta Serie A:n jättiläisseuran Internazionalen juniorijoukkueessa viime vuoden elokuussa. Hän pelasi Milanossa pääosin seuran alle 18-vuotiaiden ryhmässä.
Kangasniemi kokee kehittyneensä kuluvalla kaudella erityisesti kahdessa asiassa.
– Pallollisessa pelaamisessa ainakin. Sitten myös boksin puolustamisessa, nuori toppari avasi Atleetille.
Kangasniemen uran tulevaisuus on vielä toistaiseksi avoinna. Tällä hetkellä seinäjokelaislähtöinen toppari keskittyy taistelemaan mestaruudesta Interissä.
Kiinnostusta ulkomailla kuitenkin löytyy Kangasniemen palveluksille. Kesän siirtoikkuna aukeaa heinäkuun alussa.
– On niitä kyselyitä ollut, mutta katsotaan ajan kanssa, puolustaja mainitsee.
FC Inter johtaa Veikkausliigaa 11 pelatun ottelun jälkeen pisteen erolla AC Ouluun. Kangasniemi näkee alkukaudessa selkeän vahvuuden.
– Joukkueen yhtenäisyys. Varsinkin nyt meillä oli ihan alkukaudesta tosi hyvä puolustus ja on nytkin. Ollaan nyt saatu enemmän maalejakin ja ollaan sitäkin parempi joukkue.
Joni Ahokas
































