Chelsean kesähankinta Christopher Nkunku loukkaantui jo ennen kauden alkua ja on ollut koko alkukauden sivussa.

Nyt tilanne näyttää kuitenkin paremmalta ja Chelsea on luottavainen, että Nkunku on pian taas pelikuntoinen.

– Hänellä menee nyt todella, todella hyvin ja hän tekee kovasti töitä, Chelsea-luotsi Mauricio Pochettino sanoi perjantain lehdistötilaisuudessa.

Pochettinolta tiedusteltiin, milloin Nkunku olisi mahdollisesti palaamassa kehiin.

– Sanoisin, että hän on todella lähellä. Toivottavasti saamme hänet pian käyttöömme, sillä hän on todella arvokas pelaaja meille, Pochettino totesi.

Nkunkun yli 50 miljoonan punnan siirto Chelseaan varmistui jo viime vuonna, mutta virallista siitä tuli vasta menneenä kesänä.

Chelsea jatkaa kauttaan Valioliigassa lauantaina, kun se kohtaa kello 14.30 Suomen aikaa alkavassa Lontoon paikallispelissä Brentfordin.

Lue myös: Qatar ohitti rajusti pudonneet Huuhkajat Fifa-listalla

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)