Yksi maailman parhaista naisjalkapalloilijoista, yhdysvaltalainenMegan Rapinoe, ilmoitti sunnuntaina lopettavansa pelaajauransa kuluvan kauden jälkeen.

LaitahyökkääjäMegan Rapinoeon kuulunut maailman parhaisiin naisjalkapalloilijoihin jo pitkään. 38-vuotias yhdysvaltalainen on pelannut pitkän ja menestyksekkään seurauran lisäksi pitkään USA:n maajoukkueessa ja johdattanut maan kahteen maailmanmestaruuteen.

Peliuransa lisäksi Rapinoe tunnetaan työstään sosiaalisten kysymysten parissa, aina LGBTQ+-oikeuksista rodulliseen epätasa-arvon, sukupuoliasioiden ja palkkatasa-arvon kehittämiseen. Vuonna 2022 Rapinoesta tuli ensimmäinen jalkapalloilija, joka sai yhdysvaltalaisen Presidential Medal of Freedom -mitalin.

– Olen voinut tehdä niin uskomattoman uran, ja tämä laji on tuonut minut ympäri maailmaa ja antanut minulle mahdollisuuden tavata niin monia uskomattomia ihmisiä.

– Olen uskomattoman kiitollinen siitä, että olen pelannut niin kauan kuin olen, ollut yhtä menestynyt kuin olemme olleet ja ollut osa pelaajien sukupolvea, joka epäilemättä jätti lajin parempana kuin löysi sen. On uskomattoman erikoista, että voin pelata viimeiset MM-kisani ja viimeisen NWSL-kauteni ja lähteä ulos omilla ehdoillani.

Rapinoe ei hylkää lajia kokonaan.

– Aion ikuisesti vaalia ystävyyssuhteita ja saamani tukea vuosien varrella tässä lajissa, ja olen todella innoissani viimeisestä reissusta maajoukkueen ja YhdysvaltainNational Women’s Soccer League -sarjan OL Reignin kanssa, hän lisäsi.

Rapinoe on pelannut huikealla 14-vuotisella urallaan NWSL:n Reignin lisäksi Women’s Professional Soccer -sarjan Chicago Red Starsissa, Philadelphia Independencessä ja magicJackissä. USA:ssa hän on pelannut myös Women’s Premier Soccer Leaguessa Sound FC:ssä.

Rapinoe on pelannut lisäksi Australiassa A-League Women -sarjan Sydney FC:ssä sekä Ranskan Division 1 Femininessä Olympique Lyonnaisissa.

Lue myös:Yhden aikakauden loppu? – Manchester Unitedin kapteeni uhassa vaihtua