Liverpool aikoo aloittaa Arne Slotin aikakauden räväkästi, kun sen kiikarissa on Newcastlen Anthony Gordon. Halvalla Gordon ei ole kuitenkaan Liverpooliin lähtemässä.

Gordon siirtyi Newcastleen tammikuussa 2023 Evertonista ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Hän on tällä kaudella tehoillut Newcastlelle 11 maalia ja 11 syöttöä.

Daily Starin mukaan Liverpool on kiinnostunut hankkimaan pelurin kesällä. Hintalappu pyörii noin 100 miljoonan punnan, eli noin 116 miljoonan euron paikkailla.

Newcastle tarvitsee kipeästi myyntituloja pystyäkseen nouduttamaan Valioliigan taloussäädöksiä. Newcastle tekisi Gordonista mukavan voiton, sillä he maksoivat hänestä hieman päälle 50 miljoonaa euroa.

Vaikka Gordon Liverpoolin paikallisvastustaja Evertonin kasvatti, tiedetään hänen olleen lapsesta saakka Liverpoolin kannattaja.

Lue myös: Helmari-vahdin valtava suru – ”Menetimme lapsen”

Lue myös: Saudiseurat virittelevät jo kesän siirtoikkunaa – Al-Hilal ison kalan perässä

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)