Saksalainen jalkapallolegenda Franz Beckenbauer nukkui pois sunnuntaina 7. tammikuuta. Hän oli kuollessaan 78-vuotias.
Beckenbauer syntyi 11. syyskuuta 1945 Münchenissä, Saksassa. Työläisperheeseen syntynyt lapsi harrasti nuorena montaa eri lajia, mutta lopulta lajiksi valikoitui jalkapallo.
Beckenbauer hurahti jalkapalloon lopullisesti sen jälkeen, kun hän rikkoi koulunsa joukkueessa 100 maalin rajan yhden kauden aikana.
Beckenbauer aloitti uransa hyökkääjänä, jatkoi sitten keskikenttäpelaajana ja lopetti uransa liberona. Saksalainen mullisti täysin liberon pelipaikan.
Beckenbauer ei ollut tyypillinen italialaistyyppinen libero, joka olisi tyytynyt luutimaan vain puolustuksen alimpana pelaajana. Sen sijaan hän nousi mukaan tukemaan hyökkäyksiä ja nousi välillä jopa hyökkääjien tasolle rakentamaan peliä.
Beckenbauer voitti Saksan kanssa maailmanmestaruuden vuonna 1974. Hän oli mukana myös vuoden 1966 kisoissa ja vuoden 1970 kisoissa.
Beckenbauer kertoi myöhemmin, että hän inhosi vuoden 1966 MM-kisoja, jotka päättyivät Englannin toistaiseksi ainoaan maailmanmestaruuteen. Beckenbauerin mukaan nuo kisat olivat ”tylsät ja liian väkivaltaiset”. Eikä mikään ihme, sillä tuohon aikaan muun muassa Englannin riveissä luuti Nobby Stiles, jota pidettiin todellisena ”luunmurskaajana”. Nobby Stiles nukkui pois 30. lokakuuta 2020. Stiles oli kuollessaan Beckenbauerin tapaan 78-vuotias.
Nyt sekä Beckenbauer että Stiles pelaavat vihreämmillä veroilla.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös: Enää yksi elossa – kaksi legendaa kuoli kolmen päivän sisällä
Lähde: Vuosituhannen jalkapallotähdet jalkapallossa-kirja






























