Manchester City on varmistanut Mestarien liigan G-lohkon voiton kaatamalla RB Leipzigin 3-2.
City oli yllättävän isoissa ongelmissa kotikentällään, sillä saksalaisvieraat johtivat tauolla 2-0 Lois Opendan kahden maalin myötä.
Kirin käynnisti lopulta Erling Haaland. Norjalaisen 55. minuutilla tekemä kavennus oli samalla miehen 40. maali Mestarien liigassa.
Haaland teki jälleen Mestarien liigan historiaa. Hän on päässyt 40 maaliin nopeammin kuin kukaan muu (35 ottelussa). Tiistain ottelun ratkaisi 87. minuutilla osunut Julian Alvarez.
Suurta draamaa nähtiin Pariisissa. Newcastle oli pitkään kiinni 1-0-voitossa PSG:n vieraana Alexander Isakin maalin myötä.
PSG löi hurjan kirivaihteen loppua kohti. Newcastle kesti pitkään taidolla ja onnella.
Käänne nähtiin lopulta lisäajan lopussa, kun PSG sai rangaistuspotkun käsivirheen vuoksi. Kylian Mbappe latasi 1-1-tasoituksen pilkulta.
Dortmund voitti lohkon toisessa taistossa AC Milanin 3-1. Saksalaisseura on 10 pisteellä lohkon kärjessä. PSG:llä on kasassa seitsemän pistettä.
Newcastle sekä Milan ovat viidessä pisteessä. Dortmund isännöi PSG:tä päätöskierroksella, kun taas Milan matkaa Newcastlen vieraaksi.
Mestarien liigan tiistain (28.11.) tulokset:
Lazio-Celtic 2-0
Shakhtar Donetsk-Royal Antwerp 1-0
AC Milan-Dortmund 1-3
Barcelona-FC Porto 2-1
Feyenoord-Atletico Madrid 1-3
Manchester City-RB Leipzig 3-2
PSG-Newcastle 1-1
Young Boys-Belgradin Punainen tähti 2-0
Lue myös:Maailmanmestari solmi jatkosopimuksen Bayern Münchenin kanssa





























