Chelsea ei arvosta UEFA Konferenssiliigaa. Sellainen ajatus tuli ensimmäisenä mieleen, kun joukkue julkaisi kokoonpanonsa eurokisaan.
Chelsea jätti nimittäin suurimman tähtensä eli Cole Palmerin kilpailun ulkopuolelle. Palmer on jo toista kautta putkeen lontoolaisten tärkein pelaaja.
Nyt Chelsean päävalmentaja Enzo Maresca on kertonut, miksi hän jätti nuoren tähtensä Konferenssiliigan ulkopuolelle.
– Pelasimme joitain pelejä ilman Colea, mutta totta kai, Cole tuo meille jotain erityistä, jota tarvitaan. Meidän täytyy myös miettiä hieman, miten suojella joitain pelaajia, he tarvitsevat sitä. Tähän on syynsä, ja mielestäni Cole tarvitsee suojelua, Maresca selvitti.
Marescan suunnitelma voi olla viisas. Palmer on Chelsean tärkein pelaaja ja lepo tekee varmasti hänelle hyvää.
Konferenssiliigaa on Suomessa kutsuttu ivallisesti ”Ägä-cupiksi”, sillä HJK-pomo Aki Riihilahti on ollut suunnittelemassa liigaa ja vaikuttamassa sen syntyyn.
Lue myös: Nyt puhuu potku-uhan alla oleva ManU-manageri Erik ten Hag





























