
Jääkiekon NHL-kiekkoilija Rasmus Ristolaisen ja maajoukkueen johdon välit ovat puhuttaneet Suomessa.
Ristolaista ei kesällä yllättäen kutsuttu olympiaehdokkaiden kokoontumiseen Hämeenlinnassa. Päävalmentaja Jukka Jalonen ei tuolloin lähettänyt Ristolaiselle erikseen mitään viestiä.
Philadelphia Flyersin puolustaja on nyt kohdannut Jalosen ja Leijonien GM:n Jere Lehtisen. Ristolainen on kommentoinut tapaamista Ilta-Sanomille.
Ristolainen myönsi, että kesän tapahtumat käytiin läpi. Hän ei kuitenkaan halunnut mennä yksityiskohtiin. Jykevä pakki teki samalla selväksi, että hän haluaa kisakoneeseen.
– Aina minä olen käytettävissä. MM-kisoihin ei ole homma onnistunut, mutta totta kai haluan olla mukana, sanoi mies IS:lle.
Ilta-Sanomien artikkeli: https://www.is.fi/nhl/art-2000008436700.html