Koko viime kauden AHL:ssä pelannut Aatu Räty on vakuuttanut syksyllä Vancouver Canucksin harjoitusleirillä.
Räty ihastutti myös lauantain harjoitusottelussa Calgary Flamesia vastaan. Hyökkääjä pelasi isot minuutit ja teki maalin, kun joukkue hävisi 2-4.
Sportsnet kertoo, että Canucksin päävalmentaja Rick Tocchet on hämmästellyt Rädyn menoa. Tocchetin mielestä kyseessä on ”kuin eri pelaaja” viime vuoden leiriin verrattuna.
– Pidämme hänen pelaamisestaan. Hän on hyvä aloituksissa. Hän on parantunut paljon viime vuosina. Annamme hänelle kunnon mahdollisuuden, kehaisi Tocchet ennen lauantain ottelua.
Sportsnetin toimittaja Iain MacIntyre oli myös vetänyt johtopäätöksensä. Hän arveli Rädyn kuuluvan ”avainosaksi organisaation tulevaisuutta” Canucksissa.
Lue myös:Sinne meni mestaruus? HJK:lle katastrofaalinen tulos






























