Video: Sportivo TV

Detroit Red Wingsin pitkäaikainen kapteeni Dylan Larkin saapui median eteen ensimmäistä kertaa sitten runkosarjan päättymisen.

Tämän jälkeen on tapahtunut paljon, sillä Larkin on pyytänyt pelaajakauppaa Red Wingsin organisaatiosta ulos, mutta mitään ei ole vielä tapahtunut.

Vaikka Larkin on pelaajakauppaa pyytänyt, niin Yhdysvaltain maajoukkueen kanssa olympiakultaa Milano Cortinassa juhlinut keskushyökkääjä saapui kaikesta huolimatta Red Wingsin harjoitusleirille.

Kokeneen yhdysvaltalaisen pelaaminen alkavalla kaudella Red Wingsin riveissä on kuitenkin epävarmaa pienen loukkaantumisen vuoksi. Varmaa on kuitenkin se, että Larkin ei enää organisaation kapteenina jatka.

30-vuotias keskushyökkääjä on Red Wingsin ykköskierroksen varaus kesältä 2014. Koko urallaan Michiganin osavaltiosta kotoisin oleva hyökkääjä on takonut 808 otteluun NHL:ssä 643 tehopistettä.

Pudotuspelejä Larkin on päässyt pelaamaan NHL:ssä vain tulokaskaudellaan 2015-16, jolloin viiteen otteluun syntyi yksi maali.

Siirtopyynnöstä yhdysvaltalaiselta tivattiin vastauksia median toimesta torstaina, mutta tunteikkaana ollut Larkin ei pystynyt tilannetta täysin avaamaan.

– Yritän olla rehellinen teidän kanssa tänään, joten sanon, että en pysty avaamaan perusteluita juuri nyt. Ympärillä on ollut vähän kaikkea, jotka ovat johtaneet erilaisiin ajatuksiin.

LUE MYÖS: Suomalaiselta hiihdon maailmanmestarilta saatiin valitettava tilannepäivitys – ”Kesä sujui hyvin kunnes” (UrheiluAreena.fi)