Mikko Rantasen ja Artturi Lehkosen edustama NHL-seura Colorado Avalanche on saamassa syksyllä todella kovan vahvistuksen riveihinsä.
Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar vahvistaa, että joukkuetta aiemmin kipparoinut kokenut ruotsalaishyökkääjä Gabriel Landeskog, 31, yrittää tehdä tosissaan paluuta pahan polvivamman jäljiltä. Landeskog pelasi viimeksi Avalanchen riveissä Stanley Cupin finaaleissa kesällä 2022.
Landeskogin ei odoteta olevan valmis runkosarjan alkuun, mutta on siis mahdollista, että sen jälkeen ei mene pitkään, kun hän palaa tositoimiin.
– Hän yrittää palata lähellä kauden alkua ja jos kaikki menee hyvin, niin hänestä tulee suuri apu meille, Bednar toteaa NHL.com-sivustolla.
– Olemme kaikki hieman huolissamme, mutta samalla todella innoissamme. Hän ei ole pelannut kahteen vuoteen, Bednar jatkaa.
Bednar korostaa, että hän ei ole asettanut jäällä jo käyneen Landeskogin paluulle mitään konkreettista aikataulua.
– Se tapahtuu silloin, kun hän tuntee olonsa riittävän hyväksi ottaakseen seuraavan askeleen. Kiirettä ei ole.
NHL:n runkosarja pyörähtää käyntiin 4. lokakuuta. Colorado Avalanche pelaa ensimmäisen ottelunsa 10.10. Vegas Golden Knightsia vastaan.
Lue myös:Isoja paljastuksia – Patrik Laineella meni sukset ristiin NHL-joukkuekavereiden kanssa
































