Lukko jäädyttää maalivahtilegenda Petri Vehasen pelinumeron, seura tiedottaa.

Vehasen paita nousee kattoon 22. marraskuuta.

41-vuotias mies päätti uransa keväällä 2018. Hän pelasi liigaurallaan vain Lukon paidassa, jossa hänen tililleen kertyi 449 ottelua. Mies torjui urallaan myös Ruotsin SHL:ssä Mora IK:ssa, KHL:ssä Neftekhimik Nizhnekamskissa, Ak Bars Kazanissa ja HC Lev Prahassa sekä Saksan DEL:ssä Eisbären Berlinissä, jossa Vehanen vietti uransa viimeiset neljä vuotta.

Vehanen muistetaan hyvin myös Suomen miesten maajoukkueesta, jonka riveissä hän pelasi neljät MM-kisat. Uran kohokohta koettiin keväällä 2011, kun Vehanen johdatti Suomen MM-kultaan.

– Vehanen on pelannut pitkään Lukossa ja sen päälle vielä kansainvälinen ura sekä maajoukkuedustukset. Siinä ne kolme isoa kriteeriä, jotka kaikki täyttyvät, Lukon toimitusjohtaja Timo Rajala kertoo tiedotteessa.

– Vehanen on legenda Raumalla, hän kiteyttää.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)