Sportivo TV

Helsingin IFK:n harjoituskausi ei saanut parasta mahdollista alkua viikonloppuna, kun joukkue osallistui Tampere Cupiin.

HIFK:n saldo viikonlopulta oli varsin karu. Ensin tuli 3-5-tappio JYPille ja tänään lauantaina 0-1-tappio Tampereen Ilvekselle.

HIFK:n peli ei ollut uomissaan, mikä tietysti tässä vaiheessa harjoituskautta on sinällään ihan ymmärrettävää, mutta seuran kannattajilta kuultiin silti jo sosiaalisessa mediassa sarkastisen huolestuneita viestejä.

– Kaksi kertaa turpiin ja pakki telakalle. HIFK on valmiina kauteen, Janne Leipijärvi tiivisti X-palvelussa.

HIFK aloittaa nyt toisen kautensa päävalmentaja Olli Jokisen alaisuudessa. Jokisen ensimmäinen kausi päättyi seurahistorian huonoimpaan sijoitukseen.

Alkavaksi kaudeksi Jokinen on saanut joukkueeseen hänelle hyvin tuttuja pelaajia, joten selittelyihin ei ole enää varaa.

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)