Jokereiden Oliver Larsen ja Pelicansin Markus Nutivaara selviävät ilman pelikieltoa tiistain Jokerit–Pelicans-ottelussa syntyneestä tappelusta. Liigan kurinpitodelegaatio katsoi, että ottelussa tuomitut pelirangaistukset olivat riittävä seuraamus.
Tappelu nähtiin ajassa 39.01 Pelicansin puolustusalueella syntyneen usean pelaajan yhteenoton jälkeen. Tilanne rauhoittui hetkeksi, mutta Larsenin ja Nutivaaran välinen sanallinen nokittelu jatkui. Tämän jälkeen Nutivaara ja heti perään Larsen pudottivat hanskansa ja ryhtyivät tappeluun.
Kurinpitodelegaatio katsoi tappelun syntyneen saman pelitilanteeseen liittyneen spontaanin kiistan jatkeena. Kyse ei ollut ennalta sovitusta tai pelitilanteesta irrallisesta tappelusta.
Delegaatio ei myöskään katsonut, että kumpikaan pelaajista olisi hyökännyt yksipuolisesti tappeluhalutonta vastustajaa vastaan. Näin ollen lisärangaistuksille ei ollut perusteita.
Jokerit kaatoi ottelussa Pelicansin 3-0. Voitto oli ensimmäinen seuralle Liigassa yli 12 vuoteen.

































